Wskaźnik zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnościami jest trzykrotnie niższy w porównaniu do osób zdrowych. Pracodawcy są zgodni – aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami (OzN) może zmienić rynek pracy. Dlaczego więc to się nie dzieje? Zobaczcie panel dyskusyjny, w którym razem z przedstawicielami firm Huawei, Poczta Polska, BNP Paribas oraz pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Perspektywa pracodawców na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami – tak brzmiał temat rozmowy, którą poprowadziła Majka Lipiak – CEO naszej agencji marketingowej. Dyskusja odbyła się w ramach wydarzenia: Festiwal Cyfryzacji.
Obecnie wskaźnik zatrudnienia wśród OzN jest trzykrotnie niższy w porównaniu do u osób zdrowych. Z czego to wynika? Podczas dyskusji doszliśmy do kilku istotnych wniosków:
Wykształcenie jest istotne, ale nie najważniejsze!
Osoby z wykształceniem łatwiej zdobywają pracę, ten trend dotyczy również grupy osób z niepełnosprawnościami. Jednocześnie, jak słusznie zauważa pani Joanna Nagodzka — dyrektor regionalna Pionu Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej, gdzie od lat zatrudniane są OzN:
”Nie każdy może skończyć studia wyższe. Wyspecjalizowana ścieżka zawodowa, dopasowana do ograniczeń, wspierająca mocne strony jest niezwykle ważna”.
Nie wszystkie osoby z niepełnosprawnościami muszą mieć wyższe wykształcenie, aby podjąć pracę. Potrzebne kwalifikacje można nabyć poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia, dostępne również w formie online. Pracodawca także może skorzystać z takiego rozwiązania i indywidualnie dobrać ścieżkę rozwoju swojego pracownika, aby podnieść jego kompetencje.
W naszej agencji marketingowej stosujemy tę metodę z powodzeniem od ponad dwóch lat.
Stereotypy ograniczają nasze działania!
Jak mówi Paweł Wdówik — pełnomocnik Rządu RP ds. osób niepełnosprawnych, który sam jest osobą niewidomą:
”Problemem są stereotypy w myśleniu o niepełnosprawności przez osoby pełnosprawne, a także o niepełnosprawności i możliwościach przez same osoby niepełnosprawne”.
Przekonanie, że OzN musi pracować w domu, czy też nie może wykonywać pracy fizycznej jest błędne. Rodzajów niepełnosprawności jest mnóstwo, istnieją różne dysfunkcje: ruchu, słuchu, mowy i nie każda ogranicza mobilność danej osoby. Obecnie istnieją narzędzia i środki, aby odpowiednio dostosować odpowiednie miejsce pracy. Takie, w którym pracownik czuje się komfortowo, bezpiecznie i bez przeszkód może wykonywać powierzone mu zadania. Wiele przekonań na temat pracy osób z niepełnosprawnościami to mity. Dlatego warto wyzbyć się stereotypów.
Rozwój pracy zdalnej
Paradoksalnie obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa przyspieszyła rozwój pracy zdalnej. Wiele organizacji z konieczności zmieniło pracę w biurze na tzw. „home office”. Okazało się, że firmy nie potrzebują dużych biur, aby sprawnie funkcjonować w systemie zdalnym. Oczywiście nie wszystkie branże mogą sobie na to pozwolić.
”W czasie pandemii z dnia na dzień przeszliśmy na pracę zdalną, to dlaczego tego nie odwrócić i dzięki nowoczesnej technologii włączyć osoby, które siedzą w domu, które chętnie będą pracowały i wzbogacą nasze zespoły w różnych dziedzinach”. Ryszard Hordyński — dyrektor ds. strategii i komunikacji HUAWEI Polska.
Ostatnie wydarzenia pokazały, że można odwrócić trend i tworzyć więcej miejsc pracy na odległość. Potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia, które usprawniają komunikację i zaufanie do pracownika, którego nie da się zwyczajnie kontrolować. Poszerzanie rynku pracy zdalnej to większa szansa na znalezienie swojej wymarzonej pracy — szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, które mają trudności z poruszaniem się.
Zachęcamy Was do obejrzenia i wysłuchania całej rozmowy z pracodawcami na temat ich perspektywy na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.
Panel jest dostępny w wersji z tłumaczem PJM (tłumaczenie w języku migowym) oraz napisami.
Więcej informacji na temat potrzeb pracodawców w związku z zatrudnieniem OzN możecie przeczytać także w opracowanym przez nas raporcie: „Perspektywa Pracodawców na zatrudnienie Osób z niepełnosprawnościami”, który teraz możecie bezpłatnie pobrać ze strony www.zdalniacy.com.
Dziękujemy Huawei Polska, Poczta Polska, BNP Paribas Bank Polska, PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Festiwal Cyfryzacji za organizację i udział w dyskusji.