Dzień Kobiet to najlepszy czas, by zrobić coś dla siebie. Bo przecież każda kobieta ma prawo czuć się dobrze i pięknie dokładnie taka, jaka jest. Mało tego, uważam, że powinna się tak czuć bez względu na otaczające nas stereotypy o niepełnosprawności! Świat nam tego co prawda nie ułatwia. Bo nawet jeśli są już wybory miss piękności na wózkach albo lalka Barbie z niepełnosprawnością, to nadal promują one niemal idealny wygląd kobiecego ciała.
Jak czuć się kobieco?
Jak czuć się kobieco, kiedy ciało nie zawsze wygląda czy zachowuje się tak, jakby się tego chciało? Czy można czuć się atrakcyjnie na wózku Czy warto i czy jest sens w takiej sytuacji szczególnie dbać o swój wygląd? Po co skoro i tak jestem niepełnosprawna… Makijażem i tak nie zasłonię wózka, więc jeśli ktoś zwróci na mnie uwagę, to tylko z jego powodu. Bzdura! To tylko Twoje myśli, które nie muszą mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Po prostu – otoczona przez stereotypy o niepełnosprawności kobiet – straciłaś pewność siebie.
Osoby z niepełnosprawnością tak samo jak osoby pełnosprawne mogą i powinny czuć się dobrze ze swoim wyglądem, wybranym sposobem pielęgnacji, stylem ubierania. Jesteśmy tak samo atrakcyjnymi ludźmi 🙂 Może nie będzie to najlepszy przykład, ale nie od dziś wiadomo, że nasze miejsce pracy, mieszkanie, samochód muszą być dostosowane, żeby wygodniej nam się żyło. Podobnie jest z wyglądem: garderobą i sposobami dbania o ciało. Dziś mamy do wyboru tyle różnych ubrań, że bez problemu każdy znajdzie dla siebie coś, w czym będzie czuł się dobrze i wyglądał tak, jak lubi. Jaki ja znalazłam sposób na swoją skoliozę? Przede wszystkim zaczęłam kupować tylko crop topy (krótkie bluzki). Pozbyłam się wszystkich dłuższych, które podkreślały skoliozę przez zwałkowane fasony. Noszę spodnie tylko z wysokim stanem, legginsy też z wysokim stanem. Buty to moja zmora, do dziś z tym walczę. Trudno znaleźć coś ładnego i pasującego, gdy stopy spuchną lub są trochę zniekształcone. U mnie najlepiej sprawdzają się sznurowane koturny, może Ty też spróbujesz?
Mamy siłownię na co dzień
W świecie, w którym każdy chce być szczupły, a zewsząd bombardują nas reklamy siłowni, osoba z niepełnosprawnością szybko może nabyć kompleksów związanych z wagą i niemożnością realizowania „przymusu fitnessu”. To bardzo szkodliwe myślenie.
Po pierwsze dla wielu osób z niepełnosprawnością ruchową całkiem sporym wysiłkiem jest już uniesienie szklanki, więc siłownię to my mamy na co dzień 😉 A po drugie również będąc na wózku można mieć wpływ na wygląd swojego ciała. Zdrowa i odpowiednia dla Twojego stanu zdrowia dieta, najlepiej skonsultowana ze specjalistą – to podstawa. Tutaj wózek nie jest żadną wymówką! Nie ukrywam, że potrzeba też sporo silnej woli, by umieć trzymać się tych zaleceń. Ale sama wiem, że naprawdę warto! Na razie kiepsko Ci z tym idzie i często zamiast zdrowej diety wybierasz słodkości czy fast foody? Znam to. Nie martw się, możesz spróbować w każdej chwili niewielkich zmian, a jak się nie uda – zacząć od nowa.
Ćwicz swoją technikę
Dlatego szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj. Jestem pewna, że uda się coś wybrać!
Go Girls! Wszystkiego pięknego w naszym dniu! 🙂