28 i 29 listopada 2020 po raz drugi zorganizowaliśmy Wheelkathon, czyli maraton innowacji, na którym szukamy usprawnień pracy zdalnej i codziennego życia dla osób
z niepełnosprawnością ruchową. W tym roku całe wydarzenie odbywało się online, a oprócz części warsztatowo – projektowej, była też konferencja na żywo!
To nie jest po prostu kolejny hackathon
Wheelkathon ma swój początek w połączeniu dwóch słów: wheelchair, czyli wózek inwalidzki oraz hackathon – formuła eventu projektowego dla programistów. Ale tak naprawdę już po pierwszej edycji wydarzenia wiedzieliśmy, że to będzie coś więcej!
– Wheelkathon to nasz sposób na budowania świadomości na temat niepełnosprawności oraz inspirowanie i tworzenie przestrzeni do innowacji społecznych. – mówi Majka Lipiak, CEO Leżę
i Pracuję – To również nasz największy projekt własny, nad którym pracowaliśmy przez wiele miesięcy. Dlatego dla mnie osobiście to także święto pracy zespołowej. Sukces całego wydarzenia zależał od wykonania setek, a może nawet tysięcy maleńkich zadań.
24h projektowania
i 10h 32 minuty wystąpień
Już w zeszłym roku mieliśmy przymiarki do organizowania Wheelkathonu częściowo online, zgodnie z kulturą pracy zdalnej, którą mamy w Leżę i Pracuję od początku istnienia organizacji. Sytuacja z pandemią tylko przyspieszyła decyzję o organizacji wydarzenia wyłącznie na łączach, za to w rozszerzonej formule. Dzięki temu mogliśmy zaprosić uczestników z całej Polski, lokalizacja nas już nie ograniczała. Wiemy, że były z nami nie tylko Katowice, Kraków czy południe Polski, ale też Warszawa, Gdynia, a nawet Londyn!
Aż 28 uczestników części warsztatowej spotkało się w pokojach Google Meet, by przez 24 godziny pracować nad rozwiązaniami usprawniającymi pracę zdalną i podnoszącymi jakość życia osób z niepełnosprawnością ruchową. A równolegle na kanale YouTube dzięki narzędziu StreamYard odbywała się bezpłatna konferencja na żywo poświęcona tematowi dostępności, rehabilitacji i projektowania usług dedykowanych osobom z niepełnosprawnością ruchową. Wystąpiło na niej 11 prelegentów, wybitnych specjalistów i ekspertek w swoich dziedzinach! Wystąpienia z części konferencyjnej możecie zobaczyć tutaj.
Najważniejsze to wiedzieć: „jak?” i „dla kogo?”
Bardzo nam zależy, by Wheelkathon miał swoje konkretne efekty – nie tylko w postaci projektowanych innowacji, ale przede wszystkim budowania świadomości i zmiany myślenia
o niepełnosprawności ruchowej. Dlatego konsultantami pracy zespołów warsztatowych ponownie byli pracownicy Leżę i Pracuję, czyli potencjalni docelowi użytkownicy wymyślonych rozwiązań.
– Jako konsultant jednego z zespołów jestem pod wrażeniem kreatywności, działania w kooperacji online i chęci niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują – ocenia Krzysiek, który
w Leżę i Pracuję jest webmasterem, a od 15 lat osobą z niepełnosprawnością ruchową na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego po skoku do wody. – Miałam przyjemność poznać wielu kreatywnych ludzi i być częścią jednego z zespołów. Projekty były naprawdę dobre, a zapał zespołów do pracy niesamowity! – dodaje Nicole, nasza graficzka, która zmaga się z SMA.
Dodatkową wartością dla uczestników Wheelkathonu 2020 była praca metodą design thinking, którą prowadzili Trenerzy PFR Projektanci Innowacji Grow with Google – partnera merytorycznego wydarzenia. W efekcie prac powstało 5 rozwiązań, a 10 osobowe Jury po burzliwych obradach przyznało nagrodę główną w wysokości 3000 zł i bonu na 1500 zł do wykorzystania na usługi marketingowe Leżę i Pracuję oraz jedno wyróżnienie.
Wygrał Zespół, który zaprojektował „Wheelky” – urządzenie umożliwiające kierowanie wózkiem, obsługę komputera i samodzielne wykonywanie wielu innych czynności Osobom
z czterokończynowym porażeniem, które mogą poruszać tylko głową. A wyróżnienie powędrowało do Zespołu, który swoim projektem ”Biureczko nakryj się” spełniłby z pewnością marzenia wielu z nas o modułowym meblu, który pozwala komfortowo pracować w każdej pozycji.
Bez nich to nie byłoby możliwe!
Pomysłów w Leżę i Pracuję nie brakuje! Nie skłamiemy pisząc, że przynajmniej raz
w miesiącu w naszych głowach zaczyna się kotłować idea, którą natychmiast chcielibyśmy wcielić w życie. Podobnie było z Wheelkathonem. Ale chęci to jedno, a możliwości to drugie. Mamy je nie tylko dzięki zgranemu, pracowitemu i ufającemu sobie zespołowi, ale też dzięki Sponsorom i Partnerom, którzy w nas wierzą i kibicują temu, co robimy.
Przede wszystkim chcemy podziękować Sponsorowi Głównemu Wheelkathonu 2020: Huawei Polska, który po raz kolejny spotkał się z nami w naszej misji zmiany świata na bardziej dostępny i inkluzywny. Dziękujemy również naszemu Partnerowi merytorycznemu PFR Projektanci Innowacji Grow with Google, bez Was nie dalibyśmy rady!
Wiele znaczą dla nas również Patronaty honorowe Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – razem mamy wpływ!
Lista osób, organizacji i instytucji, które wsparły nas przy Wheelkathonie 2020 jest naprawdę długa, o gromkie wirtualne brawa poprosimy dla Partnerów Wydarzenia:
Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie – dodaliście nam skrzydeł i mamy nadzieję, że ze wsparcia Waszych inkubatorów innowacji skorzystają również Wheelkathonowe zespołył!
adCookie – dzięki Wam mogliśmy się skupić na sprawach organizacyjnych i technicznych, wiedząc, że marketing wydarzenia jest w dobrych rękach,
ABB – pokazaliście nam, że możemy sięgać jeszcze wyżej, dziękujemy za inspirację,
InPost – Wasze wsparcie sprawiło, że nasi uczestnicy mimo, że każdy w swoim domu, mogli poczuć, że #jesteśmywtymrazem. Dzięki!
Marzena, joga z Tobą była zbawieniem dla naszych spiętych ramion i zmęczonych pleców!
Patronaty medialne Wheelkathonu 2020: RadioEm, TVP3, Sukces Pisany Szminką,
My Company Polska, niepelnosprawni.pl
Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękujemy i gratulujemy – do zobaczenia znowu!
Wszystkie relacje z Wheelkathonu 2020 są dostępne na YouTube Leżę i Pracuję.