fbpx Skip to content

Czego potrzeba, żeby podróżować na…?

Każdy z nas ma marzenia. Marzymy o zdrowiu, o majątku, o miłości…. Jest również cała rzesza pasjonatów podróży, zarówno tych bliskich, jak i dalekich. Nawet do tych najbardziej odległych i egzotycznych miejsc. Czasem kończy się na podróży “palcem po mapie”, a czasem… realizuje się marzenie! Jak podróżować do najodleglejszych zakątków świata będąc osobą z niepełnosprawnościami?

Bezpieczeństwo i planowanie.

Jest kilka bardzo ważnych czynników, które trzeba uwzględnić. Z własnego doświadczenia wiem, że najważniejsi są ludzie, przyjaciele, znajomi, ktoś, kto też podchodzi do dalekich wojaży z pasją i ma ochotę z Wami wyruszyć w szalony trip. Ponieważ podróżowałem po Niemczech, Czechach, Polsce, zarówno wysokich górach, jak i dzikich ostępach leśnych, gdzie są ogromne problemy z poruszaniem się, wiem, że nie sposób obejść się bez pomocy ludzi. 

Wyobraźcie sobie, że sami mielibyście wyruszyć na Kasprowy Wierch czy też w Bory Tucholskie, bez pomocy ani rusz! Najlepiej by ta osoba/osoby  była również dla Was opieką, wsparciem i pomocą w kryzysowych momentach. Bo w myśl Prawa Murphy’ego, jeśli coś może się zdarzyć, to na pewno się wydarzy, więc słabsze chwile i tak wcześniej czy później się przytrafią i najlepiej być na to przygotowanym.

Dla przykładu – bardzo rzadko się zdarza, by zawiodło oprzyrządowanie urologiczne, a spora grupa osób z niepełnosprawnościami go używa, więc z całą pewnością kiedyś nawali i jeśli nie posiadacie zastępczego to raczej koniec wycieczki. Podróże zazwyczaj zaczynamy od planowania, więc w pierwszej kolejności sprawdzaj dostępność, dostosowanie miejsc, zabytków, które chcesz zobaczyć i planuj trasę tak, by prowadziła do celu najkrótszą drogą i jak najmniejszym nakładem sił. To ma być przygoda, wypoczynek, a nie akcja w stylu runmageddon.

Nie można zapominać o bagażach i tutaj przy pakowaniu należy wziąć pod uwagę potrzeby, zarówno sprzętu medycznego, którego używacie na co dzień, jak i leków i wszelkich rzeczy Wam potrzebnych w normalnym funkcjonowaniu. Po prostu warto mieć zapas, gdyby dana rzecz została zgubiona lub zniszczona w trakcie podróży. 

Podróże samochodem i pociągiem.

Jeśli chodzi o środki transportu i wycieczki po naszym kraju to chyba najlepiej sprawdza się samochód kombi lub przystosowany do podróżowania na wózku. Wszystko zapakujemy i opcje komfortu też są wysokie, czy jako pasażer siedzący z przodu lub w pozycji leżącej z tyłu. Odległości również nie są na tyle dalekie, by były zbytnio męczące. Podróżowanie pociągiem to również bardzo wygodna opcja!  Najlepiej zadzwonić wcześniej na dworzec, z którego chcemy wyruszyć i zgłosić wyjazd. Wtedy zostanie nam przydzielona pomoc przy wejściu na peron, jak i przy wsiadaniu do pociągu. Osobiście polecam podróżowanie kuszetką lub przedziałem wieloosobowym z grupą przyjaciół, jest wygoda i jest fun. Oczywiście nie można zapomnieć o oryginale orzeczenia o niepełnosprawności. Jeśli mamy kopię, wszystko zależy od dobrej woli konduktora, który zgodnie z przepisami ma prawo wymagać oryginalnego dokumentu. 

Loty te bliskie
i te dalekie.

Przy podróżach samolotami należy już przy rezerwacji biletów zaznaczyć odpowiednie opcje. Będą nam potrzebne, by przemieszczać się po lotnisku czy przy kontroli na bramkach, a przede wszystkim – przy wsiadaniu do samolotu: w skrócie PRM (z ang. Passengers with Reduced Mobility). Obsługa udzieli nam wszelkiej informacji i pomocy, a samo wejście do samolotu odbywa się poprzez rękaw lub specjalny pojazd z podnośnikiem. Pojawi się też małe wyzwanie dla niecierpliwych, ponieważ z samolotu wysiadamy jako ostatni. Niestety, musimy czekać, aż wszyscy pasażerowie opuszczą pokład. 

Jeśli ponosi nas fantazja i marzy nam się, podróż w egzotyczne rejony świata (półwysep indochiński, Ameryka Południowa, Afryka itd.) to podstawą jest bezpieczeństwo. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wizytę u lekarza, który zrobi wszystkie badania, wskaże jakie szczepienia trzeba brać w danym regionie i czy w ogóle wskazana jest dla nas taka podróż. Pamiętajmy też o podstawowej wiedzy na temat danego regionu, zwyczajach, tradycji i najważniejsze lokalnej kuchni. Nie tylko ze względu na nowe smaki, ale też inną florę bakteryjną – potrawy spożyte w nieodpowiednich miejscach mogą skutkować znacznie groźniejszymi dolegliwościami niż rewolucje żołądkowe. 

Podstawowa różnica między rejsami krótkiego a dalekiego zasięgu jest taka, że w lotach na małe odległości latają również mniejsze samoloty i jest problem ze skorzystaniem z toalety. Natomiast na trasach globalnych, samoloty są o wiele większe i posiadają specjalne krzesełka, które przy pomocy obsługi pozwolą wam dotrzeć do toalety. Warto też pamiętać o różnicach w czasie podróży. Loty po Europie są co prawda krótsze, ale fotele zwykle nie są zbyt wygodne, szczególnie dla osób po urazie kręgosłupa.

Tutaj muszę wspomnieć, że 2 lata temu miałem lecieć do Brukseli i gdy wyraziłem zaniepokojenie, czy dam radę w takim fotelu i czy jest możliwość podróżowania w pozycji półleżącej lub leżącej, usłyszałem, że muszę wykupić 4 miejsca, co z automatu skutkowało horrendalną ceną biletu. Z tego co pamiętam, kilka lat temu podróże w takiej pozycji nie były problemem i nie wiązały się z ogromnymi kosztami, np.: Monachium-Katowice. Na trasach dalekobieżnych, gdzie często czas lotu oscyluje w granicach 10h lub więcej, fotele są znacznie wygodniejsze, ale i tak jest to duży wysiłek dla każdego. 

Nie bójcie się podróży, świat jest nasz i trzeba go zwiedzać, podziwiać i poznawać, bo to ogromna frajda. Pokonujcie bariery i dobrze się przy tym bawcie, niezależnie czy to Delhi, Los Angeles czy nasze polskie Zakopane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *