fbpx Skip to content

Kiedy myślimy o przełomowych wynalazkach, wielkich odkryciach czy najnowszych technologiach, najczęściej przed oczami stają nam amerykańscy naukowcy. Wydaje się, że wszystko, co ważne i zmieniające rzeczywistość, powstaje daleko od nas. To nieprawda. Polska nauka również ma się czym pochwalić. Dziś przedstawiamy Wam 3 innowacyjne rozwiązania dedykowane osobom z niepełnosprawnością, które powstały w Polsce. W naszym przeglądzie przedstawiamy Wam urządzenie rehabilitacyjne, rozwiązanie software oraz pomysł na mobilność.  

Urządzenie rehabilitacyjne: EgzoTech Luna EMG

Luna EMG narodziła się w Gliwicach pod czujnym okiem Michała Mikulskiego, doktoranta Politechniki Śląskiej, założyciela i właściciela firmy EGZOTech. Luna EMG jest robotem rehabilitacyjno-diagnostycznym, który automatyzuję pracę w gabinetach terapeutycznych. Rehabilitant nie musi wykonywać tak dużej pracy fizycznej, a pacjent w pełni korzysta z ćwiczeń, które dodatkowo są monitorowane długofalowo.

Luna służy do zwiększania siły mięśni, zakresu ruchu i koordynacji. Mogą korzystać z niej pacjenci po udarach mózgu, rdzenia kręgowego, ze stwardnieniem rozsianym, zanikiem mięśni czy zaburzeniami neurologicznymi, a także osoby po wypadkach. Wiek nie ma znaczenia, za pomocą Luny może ćwiczyć każdy, co czyni to urządzenie niesamowicie wszechstronnym.

Co ciekawe, nawet jeśli aktywność mięśni jest wykrywana jedynie przez Elektromiograf (EMG), to Luna pozwala osobie ćwiczącej na wykonywanie prawidłowych wzorców ruchowych!

Człowiek na egzoszkielecie

(Foto: www.egzotech.com)

Więcej o Lunie możecie przeczytać na: egzotech.com oraz zobaczyć: neuroforma dla pacjentów jak to działa?

Program komputerowy: Neuroforma

Neuroforma to program komputerowy pozwalający na wykonywanie samodzielnych ćwiczeń ruchowych i poznawczych. Tworzony jest przez polskich ekspertów z dziedziny neurorehabilitacji oraz neuropsychologii i skierowany jest głównie do pacjentów ze schorzeniami i urazami neurologicznymi. 

Oprogramowanie Neuroforma wymaga komputera z kamerą internetową. W zależności od rodzaju ćwiczenia kierujemy swoim odbiciem, by złapać, przesunąć lub uderzyć pojawiające się na ekranie przedmioty lub zrobić przed nimi unik. 

Program oferuję ponad 20 modułów ćwiczeniowych, które angażują jednocześnie funkcje ruchowe i poznawcze. Co usprawnia m.in. precyzję ruchów, koordynację wzrokowo-ruchową, ruchomość stawów, siłę i wytrzymałość mięśni jak również procesy spostrzegania, podejmowania decyzji, uwagę i pamięć. W szczególności wspiera rehabilitację pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, po przebytym udarze czy urazie mózgu.

W tym rozwiązaniu zachwyca przede wszystkim przystępność – nawet osoby przykute do łóżka, które mają bardzo ograniczoną mobilność, mogą wykonywać proste ćwiczenia motoryczne. To również dobre uzupełnienie dla standardowych form rehabilitacji. Wszystko zostało podane w atrakcyjnej, motywującej formie, która może kojarzyć się z grę komputerową. Dzięki temu codzienna i ciężka rehabilitacja pozwala również na moment frajdy.

Dostępne moduły ćwiczeniowe można układać w sesje treningową, a podczas ćwiczeń możemy śledzić rezultaty swojej aktywności. Po wykonanych ćwiczeniach otrzymujemy podsumowanie naszego treningu oraz raport o osiągniętych rezultatach w rehabilitacji. 

Neuroforma

(Foto: www.neuroforma.pl)

Źródło: neuroforma.pl, titanis.pl możesz także zobaczyć, jak to działa: www.youtube.com

Pomysł na mobilność: Blumil i2

Pomysł na Blumil i2 powstał z autentycznej potrzeby wolności i swobody. Jego twórcą jest Miłosz Krawczyk, który po wypadku samochodowym porusza się na wózku. Miłosz chciał pozostać aktywny, jednak ciężki i nieporęczny sprzęt ograniczał jego swobodę i niezależność. Dlatego postanowił stworzyć pojazd, który pozwoli każdemu w łatwy sposób poruszać się w niemalże każdym terenie! A do tego będzie poręczny w transporcie i intuicyjny w obsłudze.

Tak powstał Blumil i2, czyli pojazd podobny do wózka inwalidzkiego, jednak pozbawiony jego masy i skomplikowanego systemu kierowania. W Blumil i2 wykorzystano technologie z Segway oraz dodano utrzymujące równowagę siedzenie. Dzięki temu stworzono innowacyjne połączenie kompaktowego rozmiaru – niewiele większego od tradycyjnego ręcznego wózka – z najlepszymi rozwiązaniami stosowanymi w wózku elektrycznym. Dzięki temu Blumil odpowie na potrzeby nawet bardzo wymagających użytkowników – od entuzjastów długich spacerów, przez wielbicieli ekstremalnych przygód, aż po tych, którzy kochają dziką naturę.

Poruszanie się na Blumil i2 wymaga zdolnosci siedzenia, lekkiego pochylania się w przód i tył oraz możliwości manipulacji jedną ręką. 

(Foto: www.blumil.pl)

Więcej o Blumil przeczytacie na: blumil.pl możecie także zobaczyć go w akcji: www.youtube.com

Jak widać, polska myśl technologiczna i techniczna w zakresie usprawnień dla osób z niepełnosprawnością ma się całkiem dobrze. Być może potrzebuje jednak nieco szerszego rozpowszechniania i lepszej reklamy. Czy rozwiązania, które przedstawiliśmy były Wam już znane, czy też pomogliśmy odkryć coś nowego? Może interesuje Was jakieś konkretne zagadnienie? A może macie ochotę na cykl artykułów o technologiach dla osób niepełnosprawnych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Jako zespół Leżę i Pracuję nieustannie szukamy kolejnych pomysłów i technologii, które mogą usprawnić naszą pracę oraz wpłynąć na jakość życia. Dlatego aktywnie działamy w sektorze innowacji, organizując Wheelkathon. Tutaj możecie zobaczyć, jak było na pierwszej edycji tego wydarzenia, a my już szykujemy się do tegorocznego maratonu innowacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *